Vücut Geliştirme,Muhteşem iki Türk, Avrupa Şampiyonlar Şampiyonu oldu

Kaynak.trt.net.tr
nullAvrupa Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Türk sporcular; klasik vücut geliştirme ve vücut geliştirmede Avrupa şampiyonlar şampiyonu oldu. Milli takım toplam 5 altın, 2 gümüş madalyayı Türkiye’ye kazandırdı.

Moldova’nın Başkenti Kişinev’de yapılan şampiyona son gün çetin mücadelelere sahne oldu. Klasik Vücut Geliştirme ile başlayan şampiyona; bayanlarda 55 kilo kategorisinde Ayşe Senem Seratlı 6.’cılık ta kaldı.

Erkeklerde 168 cm müsabakasında Türk temsilci Abdulgani Erbezirgan 5.’ci sırada yer aldı.

Erkekler 171 cm kategorisinde Sinan Baba milli takıma ilk gümüş madalyayı kazandırdı. Şampiyonada iddialı olduklarının mesajını verdi.

Erkekler 180 cm mücadelesinde Ali Emre rakiplerini geçerek altın madalyanın sahibi oldu. İlk Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Erkekler +180 cm müsabakasında Serdar Teker 4.’cülük ile yetindi.

Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası’nın en önemli kısmı şampiyonlar şampiyonası oldu. Milli sporcu Ali Emre tüm otoritelerden tam not alarak Avrupa Klasik Vücut şampiyonlar şampiyonu seçildi. 15 yıldır Vücut geliştirme sporuna emek veren Emre, ”Çok duygulandım. Uzun bir çalışmanın semeresini aldım. Aslında bir çok sporcumuz var. Fakat maddi imkansızlıklardan dolayı devam edemiyor. Yoksa tüm sıkletlerde madalya sahibi olabiliriz.” diyerek yetkililerin vücut geliştirme sporuna eğilmelerini Türk’ün gücünü bu sayede dünyaya duyurabileceklerini ifade etti.

Ağır sıklet vücut geliştirme mücadeleleri ise farklı ülkeler arasında döndü, durdu. Erkekler 70 kilo müsabakasında Kenan Yıldız az farkla 4.’cü oldu. +75 kilo mücadelesinde Mustafa Genç ise 5.’cilikte kaldı.

Erkekler +80 kilo kategorisinde Mahmut Irmak tüm rakiplerini geçerek Avrupa şampiyonu oldu. İkinci altın madalyayı Türkiye’ye taşıdı. Erkekler +85 kilo müsabakasında Cengizhan Iğdır altın madalyayı göğüsleyerek Avrupa şampiyonu oldu. Iğdır, yaptığı açıklamada, ”Daha önce Avrupa ikincisi olmuştum. Bu sefer birinciliği yakaladım. Hedefim dünya şampiyonluğu.” dedi.

Iğdır, diyet, düzenli beslenme, devamlı çalışma ile birleştiği takdirde başarının mutlaka geleceğinin altını çizdi.
Türkiye’nin son madalya şansı +95 kiloda Görkem Gürsoy ise bronz madalya aldı. 100 kilo mücadelesinde de Melih Emre 4.’cülükle yetindi.

Ağır sıkletin şampiyonlar şampiyonası müsabakası, Mahmut Irmak’ın tecrübesini konuşturduğu yer oldu. Irmak sunduğu pozlar, vücut şekliyle, seyirci ve otoritelerden tam not aldı. Tüm şampiyonların şampiyonu olarak kendisinin ikinci, takımın 5. altın madalyasını Türkiye’ye taşıdı.

Milli Takım kafile başkanı Hasan Aydın ise yaptığı açıklamada, ”Tüm sporcuları tebrik ediyorum. Milli takım, 5 altın, 2 gümüş madalyayı Türkiye’ye kazandırdı. İçimiz buruk bir sevinç içerisinde, Hatay Reyhanlı’da hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına ve tüm ülkeme de buradan başsağlığı diliyorum.” diyerek federasyona da şükranlarını sundu.

Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonası sona ererken, Rusya takım halinde birinciliğe uzandı. Türkiye takım halinde ikinci oldu.