Üst Göğüs Dambıl Yana Açış Nasıl Yapılır?

Üst Göğüs Dambıl Yana Açış Nasıl Yapılır?

Üst Göğüs Dambıl Yana Açış Nasıl Yapılır?

Üst Göğüs Dambıl Yana Açış Nasıl Yapılır? . Incline Dumbbell Fly adı verilen egzersiz, Üst platformu ayarlanabilir  Adjus table Bench veya 35C ayarlanmış bench sehpası özel bir sehpa üzerinde uygulanır.  Ayarlama mekanizmasıyla üst eğim 35 – 40 dereceye – ihtiyaca göre biraz daha alt veya üst dereceye kadar getirilebilir.

Her iki ele alınan uygun ağırlıktaki dumbbell’lar, avuç içleri birbirine  bakacak şekilde göz seviyesinde ve yukarıda tutulur. Sonra göğüs kaslarında kontrol muhafaza edilerek, her iki yana dirsekler biraz kırık yavaşça ve nefes almak suretiyle açılır. Yine kontrol devam ettirilerek ve nefes verilmek suretiyle göz seviyesine, birbirlerine iyice yakın olana ( dambıllar birbirine dokunana kadar) kadar kaldırılır ve bu hareket 8 veya 10 kez tekrarlanır.

Dikkat edilmesi gereken husus : Dirseklerin yanlara açılırken ve kollar yukarıda birleştirilirken, hafifçe kırık olmasına dikkat etmektir. Bu harekette, Sehpa!’nın  eğimi arttıkça ön omuzlar daha çok etkilenir.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Özeti

  1. Ana hedef:  GöğüsKaslarını Çalıştırma
  2. Egzersiz Türü ; Birleşik
  3. Eğitim Seviyesi : Orta ve İleri
  4. Egzersiz Süresi : 30sn (1 set)
  5. Dinlenme Sürei : 1 dak.
  6. Haftalık Gün Sayısı : 1 veya 2 gün
  7. Toplam set ve dinlenme süresi Süresi : 5dak.
  8. Gerekli Ekipmanlar : Dumbbell

Üst Göğüs Dambıl Yana Açış Nasıl Yapılır? Video

Bacak, Omuz , Göğüs, Arka Kol, Pazu Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne görmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Üst Göğüs Dambıl Yana Açış Nasıl Yapılır? bitti.