Smith Machine Shoulder Press Resimli Anlatım

Omuz Makinesinde Öne Pres Hareketi

Smith Machine Shoulder Press Resimli Anlatım

Smith Machine Shoulder Press Resimli Anlatım

Smith Machine Shoulder Press Resimli Anlatım: Makine özellikleri ; Smith machine (military press) denilen özel olarak üretilmiş makinede yapılır. Makine 2 mt yükseliğinde ve karşılıklı yapılmış 2 mil üzerinde kayan bir adet uzun bar ve üzerinde kanca mevcuttur. Kancaların takılacağı 20 cm aralıklı yan profil üzerinde 5 cm çıkıntılı küçük çıkıntılar mevcuttur. Katlanabilir bench sehpası olan makine çok amaçlı istasyon olarak kullanılır.

Hareketin yapılışı: Katlanabilir sehpayı düz şeklinde (düz sehpa) olarak kullanıyoruz. Makinenin barını göğüs kaslarının üst kısmına gelecek biçimde ayarlıyoruz .

Bar çengelden kurtarılarak göğüs kasları üzerine indirilir ve omuz genişliğinde tutularak ve nefes vererek dirsekler düzelene kadar kaldırılır, nefes alarak yavaşça göğüs üzerine kadar indirilerek bir tekrar tamamlanır ve tekrarlara devam edilir.

Smith Machine Shoulder Press  yaparken

Dikkat edilecek noktalar şunlardır;

Hareket boyunca bel hafif çukur ve sırt dik tutulmalıdır. Uygulama sırasında vücut sabit tutulmalı ve ileri geri sallanmamalı. Harekete yüklenirken nefes vermeli ve kasları gevşetirken yani barı indirirken nefes alınmalıdır.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Profili
Egzersiz İsmiSmith machine Shoulder PressMakinede Omuz Öne Press
Egzersiz GrubuOmuz Egzersizi
Çalışan KaslarOmuz Kaslarını Geliştirir
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell ve Bench Press Sehpası
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün 1 veya 2 Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı & 0537 786 55 82
Kaynakeurostargym
Çalışan kas grubu

omuz kasları

Hatırlatma

Programınızı uygularken çalıştırdığınız kas grubunun dinlenmesi ve nabzın normale dönmesi için kas grubunu kasarak aktif dinlenme yapın. Bu süre 1 dakikayı geçmemelidir.

Dambıl ve barlara takılan ağırlıkları mutlaka emniyet mandalı takıp sabitledikten sonra kullanınız.

Kapasitenizi aşan aşırı ağırlıklarla çalışmayınız.

Antrenman programına başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini unutmayınız. Doktor kontrolü ileride yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmeyi sağlar hemde programınızın ona göre düzenlenmesi yararlı olur.