Seated Dumbbell Curl nasıl yapılır Resimli Anlatım

Seated Dumbbell Curl nasıl yapılır Resimli Anlatım

Seated Dumbbell Curl tekniği

Pazı Hareketi | Seated Dumbbell Curl nasıl yapılır  resimli ve görüntülü detaylı anlatım. Benzer hareket Seated Alternate Dumbbell Curl nasıl yapılır? adlı makaleye bakın.

Bir bench’in oturma platformuna iki ele dumbbell’lar alınarak oturulur. Vücut  ve bacakların yanında avuç içleri vücuda bakacak şekilde, yani alt tutuşla kavranan dumbbell’lar, yavaşça ve kontrollü olarak, nefes verilmek suretiyle, omuz seviyesine kadar kaldırılır ve nefes alınarak alt başlangıç pozisyonuna indirilir. Hareket her iki kolla ayrı ayrı kaldırılarak uygulanırsa Alternatif Curl olarak adlandırılır.

Bu hareketi bir sehpa üzerinde duvara dayanarak veya herhangi sağlam bir makineye dayanarak ta yapabilirsiniz duvara dayanılarak yapıldığında çok daha zordur bunun nedeni omuz kasları hareket edemez dolayısıyla çok daha etkili olur ve sadece pazı kasları çalışır.

Hareket esnasında dikkat edilecek husus; dirseklerin hareket devamınca öne veya arkaya kaçmasını önlemek ,yanlara açılmasını önlemek  sabit kalmasını sağlamaktır. Dambıl yukarı kaldırırken göğüs hizasını yukarı geçmesin,dirsekler oynamadan yapıldığında göreceksiniz çok farklı sonuçları çabuk zamanda alırsınız.

Set ve tekrarlar : 4 set ve 10-12 tekrar yapılır. Bu bizim size önerdiğimiz tekrar ve set sayısı . Siz çalıştığınız salon veya spor merkezindeki eğitmene veya antrenöre danışın. Size en doğru hareketi ve yapacağınız tekrarları boyunuzu ve kilonuzu yani sizi en iyi tanıyan hocanızın vereceğini unutmayın. Eğer danışabileceğiniz kimse yoksa burada verdiğimiz set ve tekrarı yapabilirsiniz.

Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne görmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Seated Dumbbell Curl Egzersiz Özeti

Egzersiz GrubuPazı Egzersizleri  
Çalışan KaslarPazı Kasları
Ön Kol Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanDumbbell45 derece Bench
Set ve tekrar :4 x 12-15 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün Bir Gün
Kuvvet TipÇekme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı & 0437 786 5582
Kaynakeurostargym

Seated Dumbbell Curl Video izle

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.

Çalışan Pazı Kasları