Oturarak Halatla Karna Çekiş Sırt Hareketi Resimli Anlatım

Oturarak Halatla Karna Çekiş Sırt Hareketi Resimli Anlatım

Seated Cable Row Tekniği , Oturarak Halatla Karna Çekiş Sırt Hareketi Resimli Anlatım Türkçe açıklama.

Sırt Hareketi – Seated Cable Row Tekniği :

Öne eğilerek çekme olanağı veren çekme aletinde veya bu hareket için yapılmış ve Rowing Machine denilen cihazda uygulanır.

Oturma platformuna oturularak, ayaklar, önde veya yerde bulunan bir dayama setine dayanır ve dizler hafif kırık pozisyonda, öne eğilerek iki tarafından kavranan, diğer ucunda ağırlık plakaları olan tutma kulpu, nefes vererek, gövde dik konuma gelinceye kadar çekilir. Nefes alarak tekrar başlangıç durumuna dönülür.

Dikkat edilmesi gereken husus; hareket esnasında bütün sırt kasları gergin olacak şekilde, kontrollü, yavaş ve bele zarar verilmeden uygulamaktır.Sırt pozisyonu dik,bel hafif çukur ve göğüs ileride yapılmalıdır ve çekişin son noktasında bel dahada çukur ve göğüs hafif yukarı doğru kaldırılmalıdır ve karın içeri çekilmelidir.

Geniş Bar ile çekiş : Eğer Wide Grip Cable Row (geniş tutuş çekiş) yaparsanız sırt bölgesindeki kasların ortaya doğru olan yani omurlara yakın olan bilgesini daha fazla çalıştıracaktır.

Dar Tutuş Çekiş : Close Grip Cable Row (eller biri birine yakın tutarak çekme) yanlara doğru olan kasları çalıştırmaktadır. Zaten sırt kaslarının büyük kasları bu  bölgededir . Bu şekilde yapılan egzersiz daha çok sırt kaslarının gövde y

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitmiş olur , verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir.Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Profili
Egzersiz GrubuSırt Egzersizi 
Çalışan KaslarSırt Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanSeated Cable Row
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün 1 veya 2 Gün
Kuvvet TipÇekme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
0537 786 5582
Kaynakeurostargym

Oturarak Halatla Karna Çekiş Video

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.
Hatırlatma

Serbest Ağırlıklarla çalışma : Serbest ağırlık ile çalışma  (free weight training) ve ağırlıklı makinalarda (weight machines) çalışma diye ikiye ayrılmaktadır. (FWT) ise kendi içinde dambıl ve barbell ile yapılan kaldırmalar diye bölümlere ayrılmaktadır.Programlar her iki çalışma şeklini de kapsamalıdır,sadece barbell veya sadece dambıl ile yapılan programlar ile istenilen sonuç tam olarak alınmaz.

Oturarak Halatla Karna Çekiş Sırt Hareketi Resimli Anlatım

Çalışan Kas Grupları