Negatif Barfiks Sırt hareketi – Negative Pull-Up

Negatif Barfiks Sırt hareketi – Negative Pull-Up

Egzersiz Açıklama

 1. Negatif Barfiks Sırt hareketi – Negative Pull-Up; Negatif  Pull-up sırt hareketi (barfiks) sırt geliştirme  veya sırt kasları için oldukça etkili bir egzersizdir. Yılda  1 veya 2 ay programınıza ilave edin ve sırt kaslarını şaşırtın, sırt geliştirme için önemli bir egzersizdir.
 2. Bir barfiks aleti önünde durarak harekete başlamak için hazırlanıyoruz.
 3. Sıçrayarak  barfiks barını omuz genişliğinde tutuyoruz ve bekliyoruz , biraz gevşeterek bekliyoruz azar azar gevşeterek hareketin 1 tekrarını toplam 15-20 sn gibi bir zamanda yavaş yavaş gevşeterek sırt kaslarını iyice geriyoruz ve kolları bırakıyoruz. Ayakla yere  basarken derin bir nefes alıyoruz .
 4. Bu bir tekrardır toplam 10 tekrar yapıyoruz.
 5. Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Püf Noktaları

 1. Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.
 2. Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne geçmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.
Egzersiz Özeti
 1. Ana hedef: Sırt Kaslarını Çalıştırma
 2. Egzersiz Türü ; Birleşik, Güç egzersizi
 3. Eğitim Seviyesi : Orta ve İleri
 4. Egzersiz Süresi : 30sn (1 set)
 5. Dinlenme Sürei : 1 dak.
 6. Haftalık Gün Sayısı : 1 veya 2 gün
 7. Toplam set ve dinlenme süresi Süresi : 5dak.
 8. Gerekli Ekipmanlar : Boş Vücut Ağırlığı
 9. Hedef Cinsiyet : Erkek ve Kadın
 10. Yazar : Özer Çaylı & Ekibi
 11. Ekleyen : Fitness Hareketleri

Çalışan Kaslar

 

Negatif barfiks nasıl yapılır?| Sırt hareketi | Negative Pull-Up