Lunges Leg Exercise – Bacak hareketi

Lunges  Leg Exercise - Bacak hareketi

Lunges  Leg Exercise – Bacak hareketi

Lunges  Leg Exercise – Bacak hareketi.

Egzersiz Açıklaması

Lunges  Leg Exercise – Bacak hareketi.  Barbell luge hareketine başlıyoruz. Barbelli Omuzlarımıza yerleştirerek iki elimizle sıkıca tutuyoruz. Ayakta dik dururken ayaklar arası 30 cm açıklıktadır. Hareket bacak ve kalça kaslarını oldukça iyi çalıştırmaktadır.

Bir ayağımızı 70 cm ileri atıyor ve nefes alarak arkada kalan diz üzerine vücut dik olarak ve diz yere dokunana kadar çöküp ve nefes vererek doğrulurken bu sefer arkada kalan ayağı 70 cm ön tarafa atarak hareketi tekrarlıyoruz ve 1 tekrar bitmiş oluyor.Hareketi 10 tekrar ve yürüyüş şeklinde yapıyoruz. 

Not:  Hareketi yaparken adımları dengeli atın , eğer dengeyi kaybedersen düşme ihtimalin daha da önemlisi yaralanma ihtimalini gözardı etme.  Lunge hareketi dizdei bağlara çok fazla biner, bunun için başlamadan dizleri ısıtmak için boş vücut ile (body lunge) 15 – 20 tekrar yapın.

Tavsiye edilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Varyasyonlar: Bu hareketin alternatifi olarak dumbbell lunge ve barbell step lunge vb. gibi br çok hareket var. Eğer barbell lunge size istediğiniz sonucu vermiyorsa yukarıdaki linklere tıklayarak diğer egzersizlere de bakabilirsiniz.

Egzersiz Profili
Egzersiz GrubuBacak Geliştirme Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün Bir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
KaynakBodyfoeumu

Lunges  Leg Exercise – Bacak hareketi. videolar

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.
Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı?.

Workout Legs | Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı? . Bacak geliştirme programında mutlaka Berbbell squat hareketi leg curl , deadlift ve leg extension gibi hareketlere yer verilmelidir .

Eğer barbell squat yapılmazsa Machine squat yada multipress squat hareketi olabilir ama unutmayın barbell squat tek başına bacak için yeterlidir.

Lunge hareketi önemli bir harekettir özellikle kalça ve bacak triceps (Ön bacak) kasları için önemlidir. Lunge hareketini ilave ederseniz leg extension hareketini çıkarabilirsiniz.

Bir diğeri deadlift hareketidir , eğer deadlift yapacaksanız leg curl harektini programdan çıkarabilirsiniz, deadlift , leg curl hareketine göre avantajları arkabacak ve bel kasını çok iyi çalıştırmasıdır bu hareketi programınızdan eksik etmeyin ileri yaşlarda bel fıtığı gibi sorunlarınız olmaz.

Çalışan Bacak Kasları