Kettlebell Sumo Squat nasıl yapılır?

Kettlebell Sumo Squat tekniği

Bu derste Kettlebell Sumo Squat nasıl yapılır? anlatıyoruz. Kettlebell Sumo Squat egzersizi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edin. Benzer hareket Barbell Front Squat nasıl yapılır? adlı makaleyi okuyun.

Kettlebell Sumo Squat – Sumo Squat nasıl yapılır?

  1. Kettlebell Sumo Squat nasıl yapılır?: Sumo squat sumo güreşçilerinin çömelme şeklinden etkilenerek ismi verilmiştir.
  2. Ayaklar omuz genişliğinde açılarak elimize bir gülle (haltercilerin atış yaptığı ağırlık) alıp iki elimizle göğüs hizasında avuçlar biri birine bakacak şekilde tutulur.
  3. Derince bir nefes alarak üst bacak yere paralel oluncaya çömeliyor ve nefes vererek vücut düzelinceye ( dik konuma gelene) kadar kalkıyoruz. Tekrarları bu şekilde yaparak devam ediyoruz.
  4. Hareket boyunca Ellerin konumu bozulmadan göğüs hizasında tutulur. Hareket sırasında çömelme hareketini tam yapın yani tam oturun ve tam kalkın.
  5. Set ve tekrarlar : 4 set ve 10-12 tekrar yapılır. Bu bizim size önerdiğimiz tekrar ve set sayısı . Siz çalıştığınız salon veya spor merkezindeki eğitmene veya antrenöre danışın. Size en doğru hareketi ve yapacağınız tekrarları boyunuzu ve kilonuzu yani sizi en iyi tanıyan hocanızın vereceğini unutmayın. Eğer danışabileceğiniz kimse yoksa burada verdiğimiz set ve tekrarı yapabilirsiniz.
  6. Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

BenzerleriKettlebell Sumo Squat başka  ekipmanlarla yapılabilir. Bunlar Dumbbell, halter ve ağırlık plakası olabalir. Hatta bu hareketi yuvarlak ağır bir taş ile de yapabilirsiniz..

Kettlebell Sumo Squat Egzersiz Analizi

Egzersiz GrubuBacak Geliştirme Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanGülle dediğimiz top şeklinde ağırlık.Bu egzersiz bir plaka veya dambıl ile yapılabilir.
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün Bir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı & ekibi
Kaynakbodyforumu.com

Kettlebell Sumo Squat Video İzle

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.

Çalışan Bacak Kasları