Hand Stand Push Ups – Omuz Geliştirme Hareketi

Hand Stand Push ups Omuz Geliştirme Hareketi

Hand Stand Push Ups Omuz Şınavı

Hand Stand Push Ups Omuz Geliştirme Hareketi

Egzersiz Açıklaması

Hand Stand Push Ups Omuz Geliştirme Hareketi .

Hand Stand Push ups (omuz şınavı) adı üzerinde omuz geliştirme hareketi olup, oldukça  zor yapılan ve tam anlamıyla yapmak için uzun zaman gerekli olan egzersizdir.

Hareket için boş bir duvar gerekli. Duvar önünde ellerimizi omuz genişliğinde açıp avuç içlerimizi yere koyuyoruz önce bir ayağımızı duvara dayayıp adım adım duvar önünde ellerimiz üzerinde duruyoruz.

Başımız yere dokunmayacak şekilde yere dirsekleri kırarak iniyoruz tabi nefes alarak sonra nefes vererek yavaşça başlangıç pozisyonuna  dönüyoruz. Hareketi yapabileceğiniz kadar tekrar yapın ileride kendiniz tekrar sayısı koyarsınız.

Not: Hareket sırasında başınızla yere bakın, vücut kaskatı olmalıdır ve hareket boyunca böyle kalmalıdır. Ayakları mutlaka bir duvara koyarak yapın . Eğer bir profile veya kapı kenarına koyarak yaparsanız her zaman düşme ihtimalini gözardı etmeyin. Bel ağrısı çekenler bu egzersizi yapmamalıdır.  Hand Stand Push ups yapmaya başlamadan önce omuz ve arka kol kasları iyice ısıtılmalıdır. Omuz için  dumbbell lateral raise 2 set 20 tekrar yap, arka kol için dumbbell triceps extension 2 set 20 tekrar yap , b egzersizleri çok küçük ağırlıklarla kasları ısıtmak için yaptığını unutma.

Tavsiye edilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Özeti

Egzersiz GrubuArka Omuz Egzersizi 
Çalışan KaslarOmuz Kasları
Arka Kol Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBoş Vücut Ağırlığıİleriki zamanlarda ağırlık takarak yapın
Set ve tekrar :4 x maksimum ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün 1 veya 2 Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı & 0537 786 55 82
Kaynakeurostargym

Hand Stand Push ups Videolar

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.
Çalışan Omuz Kasları

Bacak, Omuz , Göğüs, Arka Kol, Pazı Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne görmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Yazan : Özer Çaylı