Hack Squat Bacak hareketi nasıl yapılır?

Hack Squat Bacak hareketi nasıl yapılır?
Hack Squat Bacak hareketi nasıl yapılır?

Hack Squat Bacak hareketi nasıl yapılır?

Hack Squat Bacak hareketi nasıl yapılır? : Bu hareket hacqk squat denilen özel yapılmış bir makinede yapılır. Omuzların yerleştiği donanımlar ve ayakların yerleştiği platform bu hareket için tasarlanmıştır. Hareket bacak kaslarını geliştirme amacıyla yapılır.

Ayak mesafesi omuz genişliği kadardır ve ayaklar platformun bir ayak mesafesi ileriye koyulur , omuzlarda hissedilen ağırlıkla başlangıç durumundan itibaren nefes alınarak, kalça yerle 90 derecelik bir açı yapacak şekilde çömelinir , nefes verilerek ve kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönülür.

Çömelirken ayak topukları kalkmayacak şekilde vücuttan 30 cm kadar önde olmalıdır. Hareket sırasında her iki bacağa aynı anda yüklenin, eğer tek bacağa biraz daha fazla ağırlık verir iseniz dizdeki bağlara kalıcı hasar verebilir, dikkatli olmalısınız.  Gövde hareket sırasında makinenin minderine tam olarak yapışmış olmalıdır, eğer yapışık değilse bunu sağlayın. Baş karşıya bakmalı ve göğüs ileride olmalıdır.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Özeti

Hack Squat Egzersiz Özeti

Egzersiz GrubuBacak Geliştirme Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanHack Squat
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün Bir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
Kaynakeurostargym

Hack Squat Bacak hareketi nasıl yapılır? Videolar

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.

Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı?.

Workout Legs | Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı? . Bacak geliştirme programında mutlaka Berbbell squat hareketi leg curl , deadlift ve leg extension gibi hareketlere yer verilmelidir .

Eğer barbell squat yapılmazssa Machine squat yada multipress squat hareketi olabilir ama unutmayın barbell squat tek başına bacak için yeterlidir.

Lunge hareketi önemli bir harekettir özellikle kalça ve bacak triceps (Ön bacak) kasları için önemlidir. Lunge hareketini ilave ederseniz leg extension hareketini çıkarabilirsiniz.

Bir diğeri deadlift hareketidir , eğer deadlift yapacaksanız leg curl harektini programdan çıkarabilirsiniz, deadlift , leg curl hareketine göre avantajları arkabacak ve bel kasını çok iyi çalıştırmasıdır bu hareketi programınızdan eksik etmeyin ileri yaşlarda bel fıtığı gibi sorunlarınız olmaz.

Çalışan Bacak Kasları