En Fazla Yapılan 8 Egzersiz Uygulama Hatası

Egzersiz yaparken doğrubilinen yanlışmar

En Fazla Yapılan 8 Egzersiz Uygulama Hatası

En Fazla Yapılan 8 Egzersiz Uygulama Hatası

En Fazla Yapılan 8 Egzersiz Uygulama Hatası

İşte bilmeniz gereken şeyler…

  1. Ağırlık çalışma  hareketleri arasında çekirdeğini yorma. Egzersiz bitene kadar .programdan ayrılmayın.
  2. Halterle  egzersiz yaparken boy ve kilonuzu dikkate alın.
  3. İlk temel hareketi yaptıktan sonra kafanıza göre yeni hareket eklemeyin varsayılan egzersizi yapın.
  4. Bazı süper setler, iyilikten çok zarar verirler. Aynı kuvvetleri omurga üzerine uygulayan eşleştirme çalışmaları, felaketine yol açabilir
  5. Aynı anda birden çok özelliği (güç, hareket kabiliyeti, düzenleme vb.) Eğitemezsiniz. Bir kas grubu seçin ve onu çalıştırın.

1-Karın ( Abdominal Muscle) Kası çalışması

Karın kaslarını hareket arasına sıkıştırmayın, örneğin: biceps antrenmanı yapıyorsanız set aralarına “yapayımda bitsin” diye karın çalışmayın.Hem yaptığınız karın çalışması bir işe yaramaz,  pazı kasları’da istediğiniz gibi büyümez. Her h hareketi kendi zamanında ve programında yapın.

Pazuya topladığınız kan bir anda karın bölgesine gider ve antrenman sonunda pazu kası istediğiniz gibi şişmez.

Süperset Çalışması

Eğer Süper set çalışıyorsanız  çok dikkatli olmalısınız. Bazı Süper set grupları bel omurga ve omurlar üzerinde büyük baskı nedenidir. Eğer sırt veye bacak yada omuz ile ilgili süper set yapıyorsanız mutlaka kemer kullanın. Birkaç süper set hareketinden sonra belde çok ağrılı sonuçlar olur ve bazen dayanması zordur. Eğer belinizde veya omurları da geçmişte bir sorununuz varsa asla kemersiz antrenman yapmayın , kötü sonuçlara neden olabilir. Özellikle eğilerek yapılan sırt hareketlerine dikkat edin.

Ağırlıkları Boyunuza Göre Arttırmayın

Eğer uzun boylu biriyseniz muhtemelen kısa boylu birini dövebilirsiniz. Ama ağırlık  konusunda bu böyle değildir neredeyse tam tersidir.

Kısa boylu insanlar ağırlıkları daha hızlı arttırabilir ve uzun boylu sporculara göre daha hızlı arttırabilirler.Partner seçerken boyunuza göre seçin , uzun boylu kişilerde kaslar daha uzundur ve daha yavaş gelişirler, kısa boylularda kaslar daha kısadır ve daha hızlı gelişirler. Bu uzunların umutsuz olması anlamına gelmez , belki gelişmeleri daha uzun zaman alır  ama daha büyük  , daha kuvvetli kaslara sabrederek kavuşurlar.

Yapılması gereken her zaman sabır, disiplin , süreklilik , beslenme ve uyku prensiplerini doğru kullanmaktır.

Eğer Profesyonel Çalışıyorsanız

Eğer Vücut  Geliştirme  Programı profesyonel olarak çalışıyor iseniz o zaman haftalık çalışma programını 3 gün ağırlık , 1 gün kardiyo ve 1 gün pompalama olarak belirleyin.Yani pazartesi,çarşamba , cuma  ağırlık çalışması, salı günü kardiyo ve cumartesi günü pompalama yapın yani hafif ağırlık çık tekrar yapın, kaslarınızı şaşırtın

Kol Antrenmanı için ipuçları

Kol antrenmanı için ihtisas çalışması yani haftanın 1 gününü seçin ve o gün sadece kol antrenmanı yapın.

Kollarınızı çok çabuk geliştirmek için çok çalışmalıyız gibi saçma bir düşünceye kapılmayın Pazı ve Arka Kol kaslarını haftada 1 günden fazla çalıştırmayın. Unutmayın zaten bacak ve baldır yada karın gibi hareketler hariç neredeyse tüm kaslarda kol çalışır daha fazladan Pazı ve Arka Kol çalışmanıza gerek yoktur.

Antrenmandan önce karbonhidrat ve antrenmandan sonra 1 saat içinde mutlaka protein tüketin eğer proteinli besinlere ulaşma şansınız yoksa protein bar veya protein tozu kullanabilirsiniz. Günlük protein kullanımı kilo başına 2 gram olsun. 70 kiloluk birisi günlük 140 gram protein tüketmelidir (bu vücutçular için geçerli normal kişiler için değil).

Mümkünse kol çalışmasını cumartesi yapın ve pazar günü dinlenin , unutmayın çalıştığınız gün değil ertesi gün kaslar daha iyi gelişir.

En Fazla Yapılan 8 Egzersiz Uygulama Hatası bitti…

Yazan: Özer Çaylı