Dumbbell Pullover (Dambılı Başın Arkasına İndirme)

Dumbbell Pullover (Dambılı Başın Arkasına İndirme)

Dumbbell Pullover (Dambılı Başın Arkasına İndirme)

Dumbbell Pullover (Dambılı Başın Arkasına İndirme)

Dumbbell Pullover (Dambılı Başın Arkasına İndirme). Dumbbell Pullovers Bu hareket sırt kaslarını ve göğüs kaslarını çalıştırır.

Egzersiz Açıklaması

Bench sehpasını ellerimize bir adet uygun ağırlıkta dumbbell alarak sırt üstü yatılır. Boyun sehpadan biraz dışarıda ve boştadır.

Başparmak ve işaret parmağı arasına geçirdiğimiz dumbbel barı ve avuç içiyle tutuğumuz ağırlık (dambılı)  nefes vererek geriye dirsekler hafif kırık olarak indirip ve nefes vererek göğüs hizasına kadar çekiyoruz.

Hareket boyunca dirsekler hafif kırıktır ve pozisyonu hep aynı olmalıdır. Ayaklar sehpa üzerindedir ve kalça oynamamalıdır. Uygulama boyunca hareketi ritmli yapmalısınız. Belli bir hızda olmalı , özellikle dambılı baş arkasına indirirken çok yavaşça yapın çünkü hareketi yavaş yapınca süre uzar ve kaslara daha fazla kan pompalanır. Dumbbell pullower Sırt için hatta göğüs kasları için de temel bir harekettir.

Ayakları sehpa üzerine koyarak yapmak yeni başlayanlar için oldukça önemlidir. Bu şekilde bel kaslarında ve omurlarda herhangi bir sakatlık olmaz . Biraz ilerledikten sonra ayakları yere koyarak yapın. Ayaklar sehpada yapmanın tek dezavantajı ağır kilo ile çalışamazsınız.

Ayakları yere koyarak yaptığınızda ise , kalçayı yukarı aşağı oynatmayın. Kalçayı oynatırsanız hareketi yarım yapmış olursunuz. Dambılı geriye doğru indirdiğinizde kalçayı da sehpaya doğru bastırın . Bu şekilde kasların çalıştığını iyice hissedersiniz.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Profili

  1.  Sırt kaslarını çalıştırma
  2.  Göğüs
  3. Güç
  4. Dumbbell , Bench
  5. 4 set 10 tekrar (eğitmene danışınız))
  6. Çekme
  7. Başlangıç ve İleri
  8. Yazan : Özer Çaylı
  9. Ekleyen : euro star gym

Dumbbell Pullover (Dambılı Başın Arkasına İndirme) bitti…

Çalışan Sırt Kasları