Crunches hareketi tekniği nasıl yapılır?

Crunches hareketi tekniği nasıl yapılır?

Crunches hareketi tekniği anlatım

Crunches hareketi tekniği nasıl yapılır?

Egzersiz Açıklaması

Crunches hareketi tekniği nasıl yapılır? Roman Chair veya benzeri bir sehpaya ayaklar pedlere takılarak gövdeyi yukarı ve aşağı hareket ettirerek yapılır. Crunches hareketi karın kasları için yapılan bir egzersizdir.

Crunches hareketi tekniği yapılışı.: Roman Chair bench sehpasına (benzeri bir sehpa olabilir) sıraya sırt üstü yatıp ayakları yüksek bir yere dayıyoruz veya dizleri kırıyoruz. Eller enseden tutuşla yukarı doğru kalkmadan karın kaslarını sıkarak yani sadece karın kaslarını kıvırarak hafifçe kalkıyor ve yavaşça başlangıç noktasına dönüyoruz.

Hareket karın kasları için çok etkilidir ve her gün yapılabilir. Egzersizi uygularken başlama sırasında dirsekler açık sıkıştırma sırasında kapalı olsun bu dahada etkili olur.

Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

Egzersiz Analizi

Egzersiz GrubuKarın Egzersizi 
Çalışan KaslarKarın Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanYok
Set ve tekrar :4 x maksimum tekrar ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün 1 veya 2 Gün
Kuvvet TipÇekme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
0537 786 5582
Kaynakeurostargym

Crunches hareketi Video

Karın hareketlerine veya karın antrenmanına başlamadan 2 saat önce en son yemeği yiyin. Eğer tok karnına yaparsanız yemek dolayısıyla zaten kalbiniz midenize kan pompaladığı için , kalpte ritm artışı olabili. Buda antrenman sırasında size sıkıntı verir , hatta kalp krizine neden olabilir.

Antrenmana aç karnına gelin.

Karın çalıştığınızda karın bölgesini sıcak tutacak bir kıyafet giyer veya kuşak sararsanız , karın bölgesindeki yağların daha çabuk yakıldığını , hatta bu bölgedeki yağları hiç yakamayanlar bile zayıfladığını görürsünüz

Çalışan Karın Kasları