Bel İnceltme Hareketi – Seated Barbell Twist

Seated Barbell Twist

Seated Barbell Twist Nasıl Yapılır?

Seated Barbel Twist hareketini kaynak olarak aldığımız Standing Setad Barbell Twist sitemizde çok daha detaylı olarak anlatılmıştır.

Hareket açıklaması

Düz bir egzersiz sehpasına oturarak yapılır. Bel yanlarındaki karın alt kasları ve sırtın bel hizasına gelen asları çalıştırır.

Ayrıca kilolu olan kişiler zayıflama amaçlı haftada 3 gün, 1 er gün arayla 20 dakika kadar durmadan yapabilir. Tabi yeni başlayanlar 10 dakika ile başlayıp ilerleyen hatalarda süreyi uzatabilir.

Uygulama:  Sehpa üzerine ayakları yanlara getirin, sehpa bacak arasında üzerine oturun. Barbell veya sopayı arka omuz üzerine boyunun hemen altına yerleştirin ve avuçlar karşıya bakacak şekilde omuzdan daha geniş tutun.

Önce sağ eliniz öne doğru sol eliniz arkaya doğru hareket edecek şekilde belden gövdeyi bükün. El tam alın hizasına gelene kadar bük sonra burada 1 saniye kadar bekle sonra başladığınız pozisyona dönün ve bu sefer sol el öne sağ el arkaya hareket edecek bu şekilde tekrarlara devam et.

Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

Varyasyonlar: Barı omuz arkasında yapmak yerine bele koyarak da yapılabilir. Bu şekilde yapmak daha kolay olur , fakat omuza koyarak yapılan seated barbell twist kadar etkili olmaz. Bundan başka halatla yapılan ve yine bel kaslarını çalıştıran egzersiz var. Cable seated twist  adı verilen hareket  halatla çalışan bir makine önünde sehpaya oturarak yapılır.

Egzersiz Özeti
Egzersiz GrubuBel İnceltme Hareketi & Seated Barbell Twist 
Çalışan KaslarBel Kasları
Karın Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbellBarbell yerine evde çalışanlar için yuvarlak bir sopa olabilir
Set ve tekrar :4 x maksimum tekrar ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün 2 veya 3 Gün
Kuvvet TipÇekme ve itme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
0537 786 5582
Kaynakeurostargym

Seated Barbell Twist Videolar

Not: Karın hareketlerine veya karın antrenmanına başlamadan 2 saat önce en son yemeği yiyin. Eğer tok karnına yaparsanız yemek dolayısıyla zaten kalbiniz midenize kan pompaladığı için , kalpte ritm artışı olabili. Buda antrenman sırasında size sıkıntı verir , hatta kalp krizine neden olabilir.

Antrenmana aç karnına gelin.

Karın çalıştığınızda karın bölgesini sıcak tutacak bir kıyafet giyer veya kuşak sararsanız , karın bölgesindeki yağların daha çabuk yakıldığını , hatta bu bölgedeki yağları hiç yakamayanlar bile zayıfladığını görürsünüz

Çalışan Bel Kasları