Behind Neck Overhead Press

Behind Neck Overhead PressBehind Neck Overhead Press

Behind Neck Overhead Press

Behind Neck Overhead Press.  (Oturarak halterle omuz pres hareketi) anlamına gelen hareket, ayakta durarak uygun ağırlıkta halteri omuza ,  eller omuz genişliğinde kavrayarak ve ayaklar omuz genişliğinde açık pozisyonda tutuyoruz.

Vücut dik ve nefes vererek yavaşça halter yukarı kaldırıyoruz , dirsekler düzelene kadar kaldırıp tekrar nefes alarak yavaşça omuza kadar indiriyoruz ve tekrarlara devam ediyoruz.

Hareket boyunca vücut dik olmalıdır. Eğer bu durum sizi fazla zorlarsa veya bel bölgesinde ağrı gibi şikayetiniz varsa mutlaka kemer kullanın veya sırtınızı dayayarak yapmalısınız.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Behind Neck Overhead Press  

Egzersiz Anaiizi

 1. Hareket: Omuz Geliştirme Hareketi
 2. Çalıştırdığı bölgeler . Omuz kasları
 3. Ana Kas Grubu: Omuz (Trapez, delts, shoulders)
 4. Isınma Hareketi : Chin-up (barfiks),omuz yana açış
 5. Egzersiz Tipi: Güç
 6. Sporcu Seviyesi:   Yeni – Orta – İleri
 7. Set ve tekrar: 4 set 8-10 tekrar
 8. Dinlenme . Setler arası 30 saniye
 9. Çalışma Süresince : Hafif ağırlıkla başla sonra arttır
 10. Nefes : Ağırlığa yüklenirken nefes ver sonra nefes al
 11. Haftada Çalışılacak Gün: 1
 12. Gerekli Ekipman : Barbell, bench
 13. Ekleyen : Fitness Nedir
 14. Yazar : Özer Çaylı

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.

Egzersizler için püf noktaları.

Bacak, Omuz , Göğüs, Arka Kol, Pazı Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne görmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Çalışan Omuz Kasları