Barbell Front Squat tekniği

Barbell Front Squat tekniği

Bacak Hareketi & Barbell Front Squat tekniği

Barbell Front Squat tekniği

Egzersiz Açıklaması

Barbell front squat bildiğimiz barbell squat gibidir ve benim favori hareketim . Bacağın ön kısmında kısa zamanda büyük gelişme kaydedersiniz. Profesyonel vücutçuların bacak programında eksik olmayan bir harekettir.

Squat barın önünde durup omuz ön kısmını bara dayıyoruz,kollar altta kalır ve ellerimizle bara çapraz olarak sarılarak (sağ el sol omuz tarafına,sol el sağ omuz tarafına) barı kavrıyor ve vücut dik olacak pozisyonda tutuyoruz.

Nefes alarak çömeliyor ve bu arada bel hafifçe çukur ve göğüs ileride olacak ve nefes vererek yavaşça başlangıç pozisyonuna dönüyoruz.

Tavsiye edilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Not: Halteri iki şekilde tutabilirsiniz< hangisi kolay ise onu yapın.

Çapraz tutuş:  Elleriniz ters taraftaki omuza götürün ve  halteri omuzun  üzerine yükleyin ve kollarınızı yere paralel yaparak kolların üzerine koyun. Halter üzerinde dengede duruyorsa tamamdır.

İki Parmakla Tutuş:  Avuç içi vücudun karşısına bakacak şekilde işaret parmağı ve orta parmağı halterin altına çengel gibi geçirerek tutun. Bu şeklide yapmak bazı sporcularda bilek ağrısı yapabilir.

Egzersiz Analizi
Egzersiz GrubuBacak Geliştirme Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell ve Ağırlık Plakası
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün Bir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı & 0437 786 5582
Kaynakeurostargym

Barbell Front Squat tekniği videolar

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.
Çalışan Bacak Kasları

Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı?.

Workout Legs | Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı? . Bacak geliştirme programında mutlaka Berbbell squat hareketi leg curl , barbell deadlift ve leg extension gibi hareketlere yer verilmelidir .

Eğer barbell squat yapılmazsa Machine squat yada multipress squat hareketi olabilir ama unutmayın barbell squat tek başına bacak için yeterlidir.

Lunge hareketi önemli bir harekettir özellikle kalça ve bacak triceps (Ön bacak) kasları için önemlidir. Lunge hareketini ilave ederseniz leg extension hareketini çıkarabilirsiniz.

Bir diğeri deadlift hareketidir , eğer deadlift yapacaksanız leg curl harektini programdan çıkarabilirsiniz, deadlift , leg curl hareketine göre avantajları arkabacak ve bel kasını çok iyi çalıştırmasıdır bu hareketi programınızdan eksik etmeyin ileri yaşlarda bel fıtığı gibi sorunlarınız olmaz.