Barbell Deadlift Hareketi Nasıl Yapılır?

Barbell Deadlift Hareketi Nasıl Yapılır?

Barbell Deadlift Hareketi Nasıl Yapılır?

Barbell Deadlift Hareketi Nasıl Yapılır?. Hareket için Smith Machine Önünde bar aşağıda olmak üzere omuz genişliğinde kavranır , ayak mesafesi 20-30 cm kadar olmalıdır . Ayak açıklığı omuz genişliğinde olmalıdır. Tutuş şekli ideal olan bir el vücuda bir el karşıya bakmalıdır. Bu şekilde tutuş ile yorulmadan hareketi tamamlarsınız ve sağlam olur.

Barı bir elimiz vücudumuza dönük diğer el karşıya dönük olmak üzere çapraz tutulur ve dizler kırıktır.Yavaşça belimizi ve dizimizi düzelterek ve nefes vererek vücut dik konuma gelir ve nefes alarak yavaşça başlangıç pozisyonuna dönülür.

Not: Hareket boyunca bel hafif çukur ve göğüs ileride olmalı ve gözler karşıya bakmalıdır. Egzersize başlamadan önce mutlaka boş bar ile 25 – 30 tekrar yaparak bel kaslarını iyice ısınmasını sağlayın. Bunu mutlaka yapın aksi halde bel bölgesinde fıtık ve kalıcı hasar oluşabilir. Bu bölge çok önemlidir ve vücudun merkezidir. Kalıcı bir sakatlık spor hayatınızın sonu olabilir.

Hareket:4-5 set ve 10-12 tekrar yapılır (eğitmene danışınız)

Tavsiye edilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Profili
Egzersiz GrubuBacak Geliştirme Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Sırt Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell ve Ağırlık Plakası
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün Bir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı & 0537 786 5582
Kaynakeurostargym

Barbell Deadlift Hareketi Nasıl Yapılır? Videolar

Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı?.

Workout Legs | Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı? . Bacak geliştirme programında mutlaka Berbbell squat hareketi leg curl , deadlift ve leg extension gibi hareketlere yer verilmelidir .

Eğer barbell squat yapılmazsa Machine squat yada multipress squat hareketi olabilir ama unutmayın barbell squat tek başına bacak için yeterlidir.

Lunge hareketi önemli bir harekettir özellikle kalça ve bacak triceps (Ön bacak) kasları için önemlidir. Lunge hareketini ilave ederseniz leg extension hareketini çıkarabilirsiniz.

Bir diğeri deadlift hareketidir , eğer deadlift yapacaksanız leg curl harektini programdan çıkarabilirsiniz, deadlift , leg curl hareketine göre avantajları arkabacak ve bel kasını çok iyi çalıştırmasıdır bu hareketi programınızdan eksik etmeyin ileri yaşlarda bel fıtığı gibi sorunlarınız olmaz.