Bacak Hareketi – Leg Press – Jay Cutler çalışması

Bacak Hareketi – Leg Press – Jay Cutler çalışması

Bacak Hareketi – Leg Press – Jay Cutler çalışması.

Egzersiz Açıklaması

 1. Leg Press Machine adı verilen çoğunlukla ağırlık plakası takılarak yapılan, karşılıklı iki çelik mil üçgen şeklinde profil kasa, el ile ayarlanabilen 2 adet ağırlık tutma kolu, sırt dayama ve ayak dayama platformu olan bir vücut geliştirme 45C eğimli ekipmanıdır ve salonlada bulunması gereken en önemli makinelerdendir.
 2. Leg Press ismi verilen özel bir makinede uygulanır.  Tamamen yatay pozisyonda, oturarak,veya 45 derecelik bir açıyla çalışma olanakları vardır. Sırt tamamen döşemeye yapışık,bacaklar gövde ile 90 derecelik bir açı yapacak şekilde ve ayaklar, ayak dayama platformuna tamamen dayalı durumda, nefes almak suretiyle,dizler göğse doğru indirilir.Nefes vererek,bacaklar tamamen düzelene kadar ağırlık yukarıya itilir.
 3. Hareket boyunca dikkat edilmesi gereken husus; hareket esnasında sırtın sabit kalması,sağa sola oynatılmaması ve hareketin yavaş ve kontrollü uygulanmasıdır. Hareket değişik kas guruplarını ihtiyaca göre çalıştırma olanağı da sağlar. Ayaklar arası mesafe kapalı olursa, bacakların üst ve dış kısımları, eğer ayaklar açık ve ayak burunları dışa dönük olursa, iç bacak kasları daha çok çalışır.
 4. Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitiirilmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Özeti

 1. Ana hedef: Bacak Kaslarını Çalıştırma
 2. Egzersiz Türü ; Birleşik
 3. Eğitim Seviyesi : Orta ve İleri
 4. Egzersiz Süresi : 30sn (1 set)
 5. Dinlenme Sürei : 1 dak.
 6. Haftalık Gün Sayısı : 1 veya 2 gün
 7. Toplam set ve dinlenme süresi Süresi : 5 dak.
 8. Gerekli Ekipmanlar :Leg Press Machine
 9. Hedef Cinsiyet : Erkek ve Kadın
 10. Yazar : Özer Çaylı & Ekibi