Bacak Hareketi – Barbell Lunge Nasıl Yapılır?

Bacak Hareketi - Barbell Lunge Nasıl Yapılır?

Bacak Hareketi – Barbell Lunge Nasıl Yapılır?

Bacak Hareketi – Barbell Lunge Nasıl Yapılır?

Bacak Hareketi – Barbell Lunge Nasıl Yapılır? Bir barbell alarak omuza yerleştirin ve ayakta durarak barbell lunge yapmak için hazır olun. Barbell lunge bacak kaslarını geliştiren önemli bir egzersizdir.

Önce nefes vererek bir bacağı bir adım öne atın, arkada kalan bacağı diz yere dokunana kadar indirin. Sonra nefes vererek dizi düzelinceye kadar kaldırın ve arkadaki bacağı bir adım öne götürün. Yine arkada kalan diğer bacağı yere dokunana  kadar indirin ve kaldırarak bir adım öne atın. Hareket bu şekilde devam ediyor yani Aksak Yürüme şeklinde yapılır.

Hareket boyunca dikkat edilecek noktalar:  Hareket boyunca ensenizde barbell olduğu için adım attığınız zaman veya diz yere dokunup kalktığınızda dengenizin korumaya dikkat edin. Çok ağır kilo ile yaptığınız zaman denge bozulabilir ve düşebilirsiniz, onun için dikkatli olun. Kalıcı sakatlanmalara neden olabilir. Ayrıca ilk yaptığınız set hafif kilo ile çok tekrar olsun bu dizlerde tendon bağlarının iyice ısınmasını sağlar.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Özeti
Egzersiz GrubuBacak Geliştirme Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak Gün Bir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
KaynakBodyfoeumu

Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı?.

Workout Legs | Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı? . Bacak geliştirme programında mutlaka Berbbell squat hareketi leg curl , deadlift ve leg extension gibi hareketlere yer verilmelidir .

Eğer barbell squat yapılmazssa Machine squat yada multipress squat hareketi olabilir ama unutmayın barbell squat tek başına bacak için yeterlidir.

Lunge hareketi önemli bir harekettir özellikle kalça ve bacak triceps (Ön bacak) kasları için önemlidir. Lunge hareketini ilave ederseniz leg extension hareketini çıkarabilirsiniz.

Bir diğeri deadlift hareketidir , eğer deadlift yapacaksanız leg curl harektini programdan çıkarabilirsiniz, deadlift , leg curl hareketine göre avantajları arkabacak ve bel kasını çok iyi çalıştırmasıdır bu hareketi programınızdan eksik etmeyin ileri yaşlarda bel fıtığı gibi sorunlarınız olmaz.

The request cannot be completed because you have exceeded your quota.
Çalışan Bacak Kasları