Omuz hareketi – Dumbbell Shoulder Press tekniği

Dambıllarla Omuz Press Hareketi Nasıl Yapılır?

Omuz hareketi – Dumbbell Shoulder Press tekniği

Omuz hareketi – Dumbbell Shoulder Press tekniği

Egzersiz Açıklama

 1. Bench‘in kenarına oturulur. Sırt platformu ayarlanarak dik pozisyona getirilen özel Bench’de sırtı tamamen dayamak suretiyle de uygulanabilir.
 2. Dumbbell‘lar avuç içleri karşıya doğru bakacak şekilde sıkıca kavranır ve omuz hizasına getirilir, Omuz hizasından itibaren nefes verilerek yukarıya baş üzerine kadar kaldırılır ve nefes alarak tekrar başlangıç pozisyonuna indirilir.
 3. Hareket devamınca, dumbbell’lar yukarıya kaldırıldığında, ağırlıklar döndürülerek bir rotasyon ile çalışılırsa, omuzların değişik açılardan çalışması sağlanmış olur.
 4. Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitiirilmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Omuz hareketi - Dumbbell Shoulder Press tekniğiHareket Analizi

 1. Hareket Grubu: Omuz Hareketi
 2. Çalışan Kaslar: Omuz
 3. 2.Çalışan Kas: Trapes, Triceps
 4. Hareket :3-4 set ve 8*12 tekrar yapılır
 5. Çalışan kaslar.Omuz , Arkakol (Delts,trapezus,triceps)
 6. Ekipman:90C Bench – Dumbbell
 7. Düzey:Orta ve İleri progranlarda verilir
 8. Yazan: Özer Çaylı
 9. Kaynak: bodyforumu.com

Egzersiz İpucları

Bacak, Omuz , Göğüs, Arka Kol, Pazu Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe eğzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boşvücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne geömenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Benzer Yazılar